Pusletamine võib olla korraga lõõgastav ja väljakutsuv. Mõnel hetkel sujub kõik ludinal, järgmisel jääd ühte kohta toppama. Et saaksid pusletamisest nauditavama kogemuse, oleme kokku pannud viis lihtsat, kuid tõhusat nippi, mis teevad pusle lahendamise kergemaks – ja natuke nutikamaks.
1. Alusta raamiga
Tõeline pusleharrastaja teab, et raam on kõige alus. Servatükkidel on üks sirge külg, mis teeb nad kõige lihtsamini äratuntavaks. Raami kokkupanek loob struktuuri, mille sees on parem orienteeruda. Sorteeri ääretükid eraldi enne alustamist. Mõnel inimesel on lausa süsteem: nt vasak serv, parem serv, ülemine ja alumine.
2. Sorteeri värvi ja mustri järgi
Puslet pole mõtet alustada lihtsalt juhuslike tükkide kokkusobitamisega. Edukas pusletaja sorteerib tükid värvitooni, mustri või motiivi järgi, näiteks:
- punased seened
- rohelised lehed
- loomade kehaosad
- geomeetrilised jooned
See aitab hoida fookust ja vähendab otsimisaega.
3. Kasuta väikseid „alamprojekte“
Kui pusle tundub liiga suur ja keeruline, keskendu väiksematele objektidele ja aladele isolatsioonis. Proovi esmalt kokku panna näiteks loom, maja, eristuv mustriline osa jmt. Pane need alad eraldi kokku väljaspool põhiraami ja liiguta hiljem sobivasse kohta. See hoiab motivatsiooni üleval ja loob järjest väikseid eduelamusi.
4. Tee pause – ära suru läbi
Pusle lahendamine pole võidujooks. Kui tegemist pole just meistrivõistlustega :). Kui tunned, et midagi ei liigu, tee 10–15 minuti pikkune paus. Sageli juhtub imesid – naastes näed kohe tükki, mis enne jäi märkamata.
Nipp: Lisa taustaks muusika või tee mõnus tass teed – see muudab protsessi nauditavamaks ja aitab luua pusletamisest rituaali, mille käigus on tõenäolisem siseneda nn “flow” seisundisse.
5. Koos on lihtsam ja lõbusam
Kahe või enama silmapaari all valmib pusle kiiremini ja tihti ka naerurohkemalt. Koos pusletamine toob esile erinevaid lähenemisviise, mis rikastab kõiki osapooli. Pusletamine on meditatiivne ja seltskondlik tegevus, mis loob vestluseks loomuliku tausta ning tugevdab seeläbi sidet sõbra, pereliikme või partneriga.
Kokkuvõtteks
Pusletamine on nagu elu – see läheb paremini, kui:
- alustad raamiga
- jagad suure ülesande väiksemateks tükkideks
- teed koostööd ja võtad aeg-ajalt pausi
Jaga oma valminud puslet sotsiaalmeedia kasutades hashtagi #artikpuzzles ja märgi Facebookis @artikpuzzles – me jagame rõõmuga sinu saavutust!