LOODUSES PEAB VALITSEMA TASAKAAL

Iga päev ümbritsevad meid ekraanid. Võimekad arvutid koguvad, töötlevad ja vahetavad meie eest teavet. Mobiilirakenduste vahendusel tuuakse soe toit ja külmad joogid iga ilmaga meie uksele. Sõiduvahendites on kilomeetreid elektrijuhtmestikku. Ringiliikumine on hõlpsam kui eales, ometi olevat meil kiire. Sedavõrd, et automaatfunktsioon (ing. k. autocompletion) lõpetab meie lauseid ja kiirsõnumiplatvormidel kirjutame pöialde välkudes hübriidkeelsetes (estonglish) lühendites. Iga-aastaselt delegeerime üha enam pealtnäha triviaalseid igapäevatoimetusi (digi)tehnoloogiale haldamiseks, vabastamaks meie aega ja tõstmaks võimekust, et lõpuks alustada kõige sellega, mida nii kaua edasi on lükatud.

Kuid siis on vaja e-kirjadele vastata ja sõiduvahend hooldusesse viia. Mõraseks kukkunud ekraani tõttu vajab nutiseade väljavahetamist ja ilma selleta tunneme end veidralt. Seejärel tuleb broneerida perearsti vastuvõtt ja suurenevate maksekohustustega sammupidamiseks tund aega kauem tööd teha. Kui kõik lõpuks tehtud saab, kipub aeg juba hiliseks ja energiavarud on ammendatud. Kas sellised modernse aja paradoksid on paratamatus? Kas elatustaseme tõus on vastavuses elukvaliteediga? Kui inimeseks olemisel on mingid alusväärtused, kas nende taasavastamine ja praktiseerimine võib avaldada positiivset mõju meie eludele?

Me ise oleme erakordsemad kui mistahes tehnoloogia. Meie ajud ja närvisüsteem on võimelised muljetavaldavateks saavututusteks, kui otsutame nende potentsiaali lugupidamisega suhtuda. Seega on hädavajalik, et me õpiksime oma sünnipärast võimekust usaldama. See ei nõua palju aega ega raha, küll aga teadlikkust ja tahet. Kõrgendatud stimulatsiooni pakkuvas küberruumis ja asjade internetis (Internet of Things(IoT)) on indiviid, kes võimeline ennast väljendama paberi ja pastakaga, muutumata seejuures rahutuks, tõeline haruldus. Killustatud tähelepanu maailmas on tema mõtlemine terviklik ja keskendumine sügav. Ta on võimeline lugema raamatut ning kasutama oma kujutlusvõimet. Vaimusilm on tema kino, mille visualisatsioonistuudio suudab erinevate kontseptidega pusletamislaadse mänglevusega toime tulla. Tema arukus seisneb seostamisvõimes. Ta ei vaja kiiret meelelahutust, sest temas valitseb rahulolu. Omades kindlustunnet oma oskustesse, ei seo teda sõltuvussuhted ja ta kogeb vabaduse inspireerivat tõuget. Need on ARTiKu inimeseks olemise alusväärtused.

Leiame, et tehnoloogia on hea abimees ja mitmepalgeline ülem. Kuigi me hindame ja kasutame erinevaid digilahendusi, rakendame seejuures stoilist mõõdukust. Sest nagu teadis juba legendaarne naksitrall Sammalhabe: looduses peab valitsema tasakaal!